60% of the total donation required by the school was collected when 50% of the parents donated an average of Rs 1200. Find the average amount that should be donated by the rest of 50% of parents so that the school has the whole amount that was required.
60% of the total donation required by the school was collected when 50% of the parents donated an average of Rs 1200. Find the average amount that should be donated by the rest of 50% of parents so that the school has the whole amount that was required. Correct Answer Rs. 800
Given:
50% of the parents donated an average of Rs. 1200
60% of the total donation = Donation of 50% of the parents
Formula used:
Total = Average × Number of observations
Calculation:
Let total parents be 100, and total donation be Rs. x
50% of total parents = 50% of 100 = 50
Total amount paid by 50 parents = 1200 × 50 = 60000
60% of the total donation = 60000
⇒ 60% of x = 60000
⇒ x = 100000
Remaining amount = Total amount – 60000
⇒ Remaining amount = 100000 – 60000 = 40000
This amount is to be paid by 50 parents
The average amount to be paid by the rest of the parents (i.e. 50) = 40000/50 = Rs. 800
∴ The average amount to be paid by the rest of the parents is Rs. 800