Morphine, C17H19NO3 (shown above), has a Kb = 8.0 × 10-7. If a 0.00100 M solution of morphine is prepared, the expected pH will be in which one of the following pH ranges?
Morphine, C17H19NO3 (shown above), has a Kb = 8.0 × 10-7. If a 0.00100 M solution of morphine is prepared, the expected pH will be in which one of the following pH ranges? Correct Answer 8 to 10
(C) The [OH-] will be the square root of the Kb × concentration. We can calculate (8.0 × 10-7)(0.0010) = 8.0 × 10-10, and the square root is approximately 3 × 10-5. Our answer is between 10-5 and 10-4, so the pOH is between 4 and 5. The pH will be between 9 and 10.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025