In still water, a boat can travel at 5 km/hr. It takes 1 hour to row to a place and come back If the velocity of the stream is 1 km/hr, how far is the place?
In still water, a boat can travel at 5 km/hr. It takes 1 hour to row to a place and come back If the velocity of the stream is 1 km/hr, how far is the place? Correct Answer 2.4 km
Boat Velocity = 5 km/hr Stream Velocity = 1 km/hr Let, distance = x km time of down stream x5 + 1 = x6hrtime of up stream = x5 - 1 = x4hrATQ, x4 + x6 = 1⇒3x + 2x12 = 1⇒5x = 12⇒x = 125.'. x = 2.4 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025