A boat travel with a speed of 10 km / hr in still water. If the speed of the stream is 3 km / hr then find time taken by boat to travel 52 km downstream .

A boat travel with a speed of 10 km / hr in still water. If the speed of the stream is 3 km / hr then find time taken by boat to travel 52 km downstream . Correct Answer 4hrs

Speed downstream = (10 + 3) km/hr = 13 km/hr Time taken to travel 52 km downstream = 52/13 hours = 4 hours

Related Questions