A boat can travel with a speed of 13 km /hr in still water. If the speed of the stream is 4 km/hr, find the time taken by the boat to go 68 km downstream .

A boat can travel with a speed of 13 km /hr in still water. If the speed of the stream is 4 km/hr, find the time taken by the boat to go 68 km downstream . Correct Answer 4 hours

We know, Downstream = still water + stream = 13 + 4 = 17 ∴ Time 6817 = 4hours

Related Questions