The ratio of the speed of boat in still water to the speed of stream is 16 : 5. A boat goes 16.5 km in 45 minute upstream , find the time taken by boat to cover the distance of 17.5 km downstream .
The ratio of the speed of boat in still water to the speed of stream is 16 : 5. A boat goes 16.5 km in 45 minute upstream , find the time taken by boat to cover the distance of 17.5 km downstream . Correct Answer 25minutes
Correct Option: BLet the speed of boat in still water = 16x, speed of stream = 5xUpstream speed = 16x – 5x = 11x S = D t 11x = 16.5 × 60 45 x = 2speed of boat in still water = 32 km/h, speed of stream = 10 km/hDownstream speed = 32 + 10 = 42 km/h Distance = 17.5 km time = 17.5 42 = 5 hour 12 or 5 × 60 = 25 minutes 12 Hence, option B is correct.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025