If a boat goes 7km upstream in 42 minutes and the speed of the stream is 3kmph,then the speed of the boat in still water is-
If a boat goes 7km upstream in 42 minutes and the speed of the stream is 3kmph,then the speed of the boat in still water is- Correct Answer 13km/hr
Let, the speed of the boat in still water is x km/hr the speed of stream in 3 km/hr So, Upstrem speed of boat is ( x - 3) km/hr According to question, Upstrem speed of boat is = 7/42 km/mint = (7×60)/42 km/hours = 10km/hours So, x - 3 = 10 x = 10 + 3 = 13 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025