A boat sailing against a stream of river takes 6 hours to travel 24 kms, while sailing with the stream it takes 4 hours to travel the same distance. What is the speed of the stream?

A boat sailing against a stream of river takes 6 hours to travel 24 kms, while sailing with the stream it takes 4 hours to travel the same distance. What is the speed of the stream? Correct Answer 1 km/hr

Boat's speed + Stream's speed = 24/4 = 6 km/hrBoat's speed - Stream's speed = 24/6 = 4 km/hrDoing Subtraction,                                   2 *  Stream's speed = 2 km/hr                                     Stream's speed = 1 km/hr (Ans)

Related Questions