A boat sailing against a stream of of river takes 6 hours to travel 24 kms, while sailing with the stream it takes 4 hours to travels the same distance. What is the speed of the stream ?

A boat sailing against a stream of of river takes 6 hours to travel 24 kms, while sailing with the stream it takes 4 hours to travels the same distance. What is the speed of the stream ? Correct Answer 1 km / hr

Let, Speed of stream = y & Speed of boat = x ATQ, x - y = 24/6 = 4— (i) x + y = 24/4 = 6 ——– (ii). From, (ii) – (i), x + y - x + y = 6 - 4 Or, 2y = 2 Or, y = 1 ∴ Speed of stream = 1 km/hr (ans)

Related Questions