If the value of XYZ company stock drops form TK. 25 per share to Tk. 21 per share , what is the percent of the decrease ?
If the value of XYZ company stock drops form TK. 25 per share to Tk. 21 per share , what is the percent of the decrease ? Correct Answer 16%
the value of XYZ Company stock drops from 25 tk per share to 21 tk per share = 25 - 21 = 4 tkThe percentage decrease = Change*100/base year value = 4*100/25 = 16%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025