If the value of ZYZ company stock drops from Tk. 25 per share to Tk. 21 per share , what is the percent of the decrease?
If the value of ZYZ company stock drops from Tk. 25 per share to Tk. 21 per share , what is the percent of the decrease? Correct Answer 4%
the value of XYZ Company stock drops from tk. 25 per share to tk. 21 per share = 25 - 21 = 4 tkThe percentage decrease = Change*100/base year value = 4*100/25 = 16% (ans)
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025