A cost was sold for Tk. 75 . The cost was sold for 150% of the cost of the cost. How much did the coat cost ?

A cost was sold for Tk. 75 . The cost was sold for 150% of the cost of the cost. How much did the coat cost ? Correct Answer TK. 50

Given that, 150% = 75 = > 1 % = 75/150 = > 100% = 75/150 * 100 = 50therefore, the coat cost = 50 tk.

Related Questions