A coat was sold for TK. 75. The coat was sold for 150% of the cost of the coat. How much did the coat cost ?

A coat was sold for TK. 75. The coat was sold for 150% of the cost of the coat. How much did the coat cost ? Correct Answer TK. 50

Given that, 150% = 75 = > 1 % = 75/150 = > 100% = 75/150 * 100 = 50 therefore, the coat cost = 50 tk. 

Related Questions