A coat was sold for Tk 75. The coat was sold for 150% of the cost of the coat. How much did the coat cost?

A coat was sold for Tk 75. The coat was sold for 150% of the cost of the coat. How much did the coat cost? Correct Answer Tk. 50

Let the cost of the coat be X. Then,  150% of X = 75 or,  150/100 of X = 75 or,  X = 75×100/150 =  50 TK

Related Questions