The driver of an ambulance sees a school bus 40 m ahead of him after 20 seconds, the school bus is 60 meter behind. If the speed of the ambulance is 30 km/h, what is the speed of the school bus?
The driver of an ambulance sees a school bus 40 m ahead of him after 20 seconds, the school bus is 60 meter behind. If the speed of the ambulance is 30 km/h, what is the speed of the school bus? Correct Answer 12 kmph
Relative Speed,$$\eqalign{ & = \frac{{{\text{Total }}\,{\text{distance}}}}{{{\text{Total time}}}} \cr & = \frac{{60 + 40}}{{20}} \cr & = 5\,\,{\text{m/s}} \cr & = \frac{{5 \times 18}}{5} \cr & = 18\,\,{\text{kmph}} \cr} $$Relative Speed = (speed of ambulance - speed of school bus)Speed of school bus = speed of ambulance - relative speed.= 30 - 18= 12 kmph.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025