A driver of an auto rickshaw sees a lorry m ahead of him .After 30 seconds the lorry 90 m behind. If the speed of the auto rickshaw is 38 km /hr, then what is the speed of the lorry?
A driver of an auto rickshaw sees a lorry m ahead of him .After 30 seconds the lorry 90 m behind. If the speed of the auto rickshaw is 38 km /hr, then what is the speed of the lorry? Correct Answer 20 km /hr
Relative Speed = Total distance Total time = 60 + 9030 = 15030 = 5m/s.'. 5m/s = 5×185 = 18 km/hrNow, relative speed = speed of auto rickshaw - speed of lorry ⇒18 = 38 - speed of lory⇒speed of lorry = 38 - 18 = 20 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025