A thief is noticed by a policeman from a distance of 200 metres the thief starts running and the policeman chases him. The thief and the policeman run at the rate of 10 km/hr and 11 km/hr respectively. What is the distance between them after 6 minutes ?
A thief is noticed by a policeman from a distance of 200 metres the thief starts running and the policeman chases him. The thief and the policeman run at the rate of 10 km/hr and 11 km/hr respectively. What is the distance between them after 6 minutes ? Correct Answer 100 m
Relative speed of policeman with respect to thief = (11 - 10) = 1 Km/hrNow the relative distance covered by policeman in 6 min
$$\eqalign{ & = {\text{Speed}}\,\, \times \,\,{\text{Time}} \cr & = 1 \times \frac{6}{{60}} \cr & = \frac{1}{{10}}\,{\text{km}} \cr & = 100\,{\text{m}} \cr} $$
The distance between the policeman and thief after 6 min
= 200 - 100
= 100 m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025