Vicky's salary is 75% more than Ashu's. Vicky got a raise of 40% on his salary while Ashu got a raise of 25% on his salary. By what percent is Vicky's salary more than Ashu's?
Vicky's salary is 75% more than Ashu's. Vicky got a raise of 40% on his salary while Ashu got a raise of 25% on his salary. By what percent is Vicky's salary more than Ashu's? Correct Answer 96%
Let Ashu's salary = 100; Ashu's salary after rise = 125Then Vicky's salary = 175Vicky's salary after rise of 40% = 245Difference between Vicky's salary and Ashu's salary = 245 - 125 = 120% more Vicky's salary than Ashu's = $$\frac{{120 \times 100}}{{125}} = 96\% $$
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025