An inspector is 228 meter behind the thief. The inspectorruns 42 meters and the thief runs 30 meters in a minute. Inwhat time will the inspector catch the thief?
An inspector is 228 meter behind the thief. The inspectorruns 42 meters and the thief runs 30 meters in a minute. Inwhat time will the inspector catch the thief? Correct Answer 19 minutes
Inspector s 228 meter behind the thief and now aftersome x distance he will catch the thief. So x/30 = 228+x/42 => x = 570 m (228 + 570) / 42 = 19 min
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025