A woman suffered 20% loss on first investment and made 10% profit at second investment and 12 ½% profit on the third investment. If the invested amount be in the ratio of 4 : 5 : 3, find her profit percentage?

A woman suffered 20% loss on first investment and made 10% profit at second investment and 12 ½% profit on the third investment. If the invested amount be in the ratio of 4 : 5 : 3, find her profit percentage? Correct Answer 0.625%

From the given data,

let the amounts invested be 4p, 5p and 3p

Net profit = Total profit - Total loss

= 10x5p/100 + 25x3p/200 - 20x4p/100

= 0.875p - 0.8p

= 0.075p

Therefore, profit% = (Net profit/Total investment) x 100

= 0.075 x 100/12 

= 0.0625%

Related Questions