In an old Palace there are 50 stairs to go on top floor. Each is 20 cm high, 30 cm wide and 60 cm long. If all the stairs are re-plastered at the rate of Rs. 4 per 100 sq.cm. What is the expenditure ?

In an old Palace there are 50 stairs to go on top floor. Each is 20 cm high, 30 cm wide and 60 cm long. If all the stairs are re-plastered at the rate of Rs. 4 per 100 sq.cm. What is the expenditure ? Correct Answer Rs. 6000

Total are of all stairs = 50 (20x60 + 30x60)

= 50 (1200 + 1800)

= 50 x 3000

= 150000 sq cm.

Given rate of 100 sq cm = Rs. 4

Then for 150000 sq. cm = ?

=> 4 x 150000/100 = Rs. 6000

Related Questions