A laborer is engaged for 30 days on the condition that he receives Rs.25 for each day he works and is fined Rs.7.50 for each day is absent. He gets Rs.425 in all. For how many days was he absent ?

A laborer is engaged for 30 days on the condition that he receives Rs.25 for each day he works and is fined Rs.7.50 for each day is absent. He gets Rs.425 in all. For how many days was he absent ? Correct Answer 10 days

For 30 days he receives

30 x 25 = 750               

Actually he gets 425

Therefore, Fine is 750 - 425 =  325

 

=> No of days absent = 325/(25+7.50)= 10

Related Questions