If a Siren sounds for every 5 seconds, how many times will it sound in ¾ of an hour?

If a Siren sounds for every 5 seconds, how many times will it sound in ¾ of an hour? Correct Answer 541 times

There are 60 minutes in an hour.

In ¾ of an hour there are (60 × ¾) minutes = 45 minutes.

In ¾ of an hour there are (60 × 45) seconds = 2700 seconds.

Siren sounds for every 5 seconds.

In 2700 seconds = 2700/5 = 540 times.

The count start after the first sound, the Siren will sound 541 times in ¾ of an hour.

Related Questions