An alloy of copper and bronze weight 50g. It contains 80% Copper. How much copper should be added to the alloy so that percentage of copper is increased to 90%?

An alloy of copper and bronze weight 50g. It contains 80% Copper. How much copper should be added to the alloy so that percentage of copper is increased to 90%? Correct Answer 50 gm

Initial quantity of copper =80100 x 50 = 40 g 

And that of Bronze = 50 - 40 = 10 g

Let 'p' gm of copper is added to the mixture

=> 50 + p x 90100 = 40 + p

=> 45 + 0.9p = 40 + p

=> p = 50 g

Hence, 50 gms of copper is added to the mixture, so that the copper is increased to 90%.

Related Questions