An alloy of copper and tin weights 400 grams. It contains 75% of copper. How much percentage of copper with respect to the initial mixture should be added to the alloy so that percentage of copper increased to 80%?
An alloy of copper and tin weights 400 grams. It contains 75% of copper. How much percentage of copper with respect to the initial mixture should be added to the alloy so that percentage of copper increased to 80%? Correct Answer 25%
Given:
Total initial weight of alloy = 400 grams
Initial copper percentage = 75%
Final copper percentage = 80%
Calculation:
Initial quantity of copper = 75% of 400 = 300 grams
Initial quantity of tin = 100 grams
Let the quantity of copper added be x grams
According to the question,
(300 + x)/100 = 80/20 = 4
⇒ 300 + x = 400
⇒ x = 100 grams
So, copper added = 100 grams
∴ Percentage of copper added = 100 × (100/400) = 25%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025