A person crosses a 600 m long street in 5 minutes, What is his speed in km per hour?
A person crosses a 600 m long street in 5 minutes, What is his speed in km per hour? Correct Answer 7.2
B) 7.2Speed = 6005×60 m/sec= 2 m/sec = 2 x (18/5) km/hr = 7.2 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025