A person crosses a 600 meters long street in 5 minutes. What is his speed in kilometers per hour ?

A person crosses a 600 meters long street in 5 minutes. What is his speed in kilometers per hour ? Correct Answer 7.2

Speed = 600 meters / 5 minutes = 600 × 60 /5 × 1000 km/hr = 7.2 km/hr

Related Questions