The cost of 1 gram of silver is 200 rupees. The ratio of price of silver to gold is 1 : 15. What will be the price of a ring 12 grams in weight with gold to silver ratio 5 : 1?

The cost of 1 gram of silver is 200 rupees. The ratio of price of silver to gold is 1 : 15. What will be the price of a ring 12 grams in weight with gold to silver ratio 5 : 1? Correct Answer 30400 rupees

The price of 1 gram of gold = 15 times the price if 1 gram of silver = 200 * 15 = 3000 The quantity of gold in the ring = 5 times that of silver Let the quantities of gold and silver be in terms of x. 5x + x = 6x 6x = 12 grams X = 2 grams The quantity of gold in the ring = 5x = 10 grams The price of silver in the ring = x = 2 grams The price of gold in the ring = 10 * 3000 = 30000 rupees The price of silver in the ring = 200 * 2 = 400 rupees The price of the ring = 30000 + 400 rupees = 30400 rupees

Related Questions