Firoz Merchant, a gold merchant want to mix a gold costing Rs.9 per gram with 27 gram of gold costing Rs. 7 per gram so that he may have a gain of 10% by selling the mixture at Rs. 9.24 per gram. Find how many gram of gold costing Rs. 9 per gram he had to mixed?

Firoz Merchant, a gold merchant want to mix a gold costing Rs.9 per gram with 27 gram of gold costing Rs. 7 per gram so that he may have a gain of 10% by selling the mixture at Rs. 9.24 per gram. Find how many gram of gold costing Rs. 9 per gram he had to mixed? Correct Answer 63 g

Given∶ 

Cost of 27 gm gold = Rs. 7 per gm

S.P. of 1 gm of mixture = Rs. 9.24 per gm

Gain = 10%

Cost of gold that have to mixed = Rs. 9 per gm

Formula Used∶

Basics of ratios,

Rule of alligation,

Calculation∶

S.P. of 1 g of mixture = Rs. 9.24,

Gain = 10%

CP of 1 g of mixture = (100/110) × 9.24 = Rs. 8.40

By the rule of alligation,

Ratio of quantities of 1st and 2nd type = 14 ∶ 6 = 7 ∶ 3

Let x gm of gold of 1st type be mixed with 27 g of gold of 2nd type.

According to question,

7 ∶ 3 = x ∶ 27

⇒ x = (7 × 27)/3 = 63

∴ 63 g of gold costing Rs.9 per gm must be mixed with 27 gof gold costing Rs. 7 per gm, so that the may be a gain of 10% by selling the mixture at Rs. 9.24 per gm.          

Related Questions

What is the quantity of mixture A in the final mixture when mixed with mixture B in ratio 3 : 2. l. The mixture A is 25% more than the total quantity mixture of B ll. The total quantity of mixture B in the original mixture is 20 kg