The total sales of a company is 20% of its production. If after 40 days 1,20,000 units of goods are stocked, find the sales of the company per year.
The total sales of a company is 20% of its production. If after 40 days 1,20,000 units of goods are stocked, find the sales of the company per year. Correct Answer 13,68,750 units
The stock after 40 days = 1,20,000 units The stock after a day = 1,20,000 / 40 = 3,000 units The difference between sales and productioSales is 20% of the production. Let the production be 100. Sales is 20% of 100 = 20 Difference = 100 – 20 = 80 Difference in percentage = 80 / 100 * 100 = 80% The stocking speed is 80% of the production. 3,000 units per day is 80% of the production per day. 100% of the production = 3000 / 80 * 100 = 3,750 units per day Production per year = 3,750 * 365 = 13,68,750 units
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025