10 people applied for a job with average experience of 5 years. The company demanded for a minimum of 4 years of experience. Due to this norm 4 candidates were set out. The average experience of candidates now is 7 years. Find the average experience of the candidates set out.
10 people applied for a job with average experience of 5 years. The company demanded for a minimum of 4 years of experience. Due to this norm 4 candidates were set out. The average experience of candidates now is 7 years. Find the average experience of the candidates set out. Correct Answer 2 years
Total experience at the beginning = 10 * 5 = 50 years Total of the remaining candidates = 7 * 6 = 42 years Total of candidates set out = 50 – 42 = 8 years Average of the candidates set out = 8 / 4 = 2 years.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025