There are 40 animals in a zoo and per animal 20 packets of milk is required. One pack of milk contains 200 ml of milk, and milk costs 46 rupees per litre. If the employees of the zoo fulfil only 80% of the animal’s intake of milk what will be the expenditure of the zoo?
There are 40 animals in a zoo and per animal 20 packets of milk is required. One pack of milk contains 200 ml of milk, and milk costs 46 rupees per litre. If the employees of the zoo fulfil only 80% of the animal’s intake of milk what will be the expenditure of the zoo? Correct Answer 579.6
Total amount of milk required = 40 * 20 * 200 ml = 16000 ml = 16 litres of milk Milk given = 80% of required = 16 * 80 / 100 = 12.6 L Cost of the milk = 12.6 * 46 = 579.6
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025