Out of 10 employees in an office 5 drink 2 cups of coffee per day, 3 drinks 3 cups of hot chocolate per day and 2 drink 5 cups of tea per day. If it is known that on an average to make a cup of coffee 100 ml of milk is used, to make a cup of hot chocolate 180 ml of milk is used and to make a cup of tea 60 ml milk is used, find the monthly expenditure on milk of the company, if milk is 46 rupees per liter.

Out of 10 employees in an office 5 drink 2 cups of coffee per day, 3 drinks 3 cups of hot chocolate per day and 2 drink 5 cups of tea per day. If it is known that on an average to make a cup of coffee 100 ml of milk is used, to make a cup of hot chocolate 180 ml of milk is used and to make a cup of tea 60 ml milk is used, find the monthly expenditure on milk of the company, if milk is 46 rupees per liter. Correct Answer 4324

Total consumption of milk per day: Hot chocolate = 3 * 3 * 180 = 1620 ml Coffee = 5 * 2 * 100 = 1000 ml Tea = 2 * 5 * 60 = 600 ml Total = 1620 + 1000 + 600 = 3200 ml per day = 3200 * 30 = 96000 ml per month = 96 liters per month Total expenditure = 96 * 46 = 4324

Related Questions

Statements : Some bottles are drinks. All drinks are cups.

Conclusions :
I. Some bottles are cups.
II. Some cups are drinks.
III. All drinks are bottles.
IV. All cups are drinks.