In a group of 20 women each like to go for shopping. On an average each of them goes for shopping 12 times per year. If 5 of them moved to another society and out of the remaining 5 increased their consistency to shop by 50 % and 10 decreased their consistency to shop by 25%, how many times will they visit the shopping mall in total?
In a group of 20 women each like to go for shopping. On an average each of them goes for shopping 12 times per year. If 5 of them moved to another society and out of the remaining 5 increased their consistency to shop by 50 % and 10 decreased their consistency to shop by 25%, how many times will they visit the shopping mall in total? Correct Answer 180
Total number of times they visited the shop in previous year = 12 * 20 = 240 Number of women left = 15 New consistency of the 5 women with increased shopping consistency = 12 + 50% of 12 12 + 12 * 50 / 100 = 12 + 6 = 18 New consistency of the women with decreased consistency to shop = 12 – 25% of 12 12 – 12 * 25 / 100 = 12 – 3 = 9 Total = 5 women with 0 consistency, 5 women with a consistency of 18 times per annum and 10 women with a consistency of 9 times per annum = 5 * 0 + 5 * 18 + 10 * 9 = 0 + 90 + 90 = 180 New consistency = 180 times per annum.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025