A mixture containing 25% of ethanol is mixed with another mixture containing x% of ethanol in the ratio 7 : 8. If the percentage of ethanol in the final mixture is 17%, find the value of x.
A mixture containing 25% of ethanol is mixed with another mixture containing x% of ethanol in the ratio 7 : 8. If the percentage of ethanol in the final mixture is 17%, find the value of x. Correct Answer 10
The mixtures are mixed in a ratio 7 : 8. Let the quantities of mixture mixed be 700 liters and 800 liters, respectively. The quantity of ethanol in the first mixture = 25% of 700 = 175 liters The quantity of ethanol in the second mixture = x% of 800 = 8x The quantity of ethanol in the final mixture = 17% of 1500 = 255 liters 8x + 175 = 255, 8x = 80, x = 80 / 8 = 10
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025