In a particular enzyme-catalyzed reaction, Vmax = 0.2 mol/sec and Km = 6 mM. Assume the enzyme shows standard Michaelis-Menten kinetics. What is the rate of the reaction when = 20 mM?
In a particular enzyme-catalyzed reaction, Vmax = 0.2 mol/sec and Km = 6 mM. Assume the enzyme shows standard Michaelis-Menten kinetics. What is the rate of the reaction when = 20 mM? Correct Answer S
v = Vmax / (Km + ) = 0.2×20 / (6+20) = 0.153.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025