A solution of potassium dichromate in water contains 15% w/w Kr2Cr2O7. Calculate the amount of Kr2Cr2O7 that can be produced from 1500 kg of solution if 700 kg of water is evaporated and remaining solution is cooled to 293K. Data: Solubility of Kr2Cr2O7 at 293 K is 115 kg per 1000 kg of water.
A solution of potassium dichromate in water contains 15% w/w Kr2Cr2O7. Calculate the amount of Kr2Cr2O7 that can be produced from 1500 kg of solution if 700 kg of water is evaporated and remaining solution is cooled to 293K. Data: Solubility of Kr2Cr2O7 at 293 K is 115 kg per 1000 kg of water. Correct Answer 158.875 kg
1500 kg of solution. Kr2Cr2O7 content of solution = 0 15×1500 = 225 kg Water in 15 % solution = 1500 – 225 = 1275 kg M.B of water: Water in final solution = 1275 – 700 = 575 kg Solubility of Kr2Cr2O7 at 293 K = 115 kg / 1000 kg water Amount of Kr2Cr2O7 at 293 K = 115/1000 × 575 = 66.125 kg M.B of Kr2Cr2O7: = + Amount of Kr2Cr2O7 crystals produced = 225 – 66.125 = 158.875 kg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025