Subsonic non afterburning engine has takeoff thrust of 8000 Newton and is operating with BPR of 1.2 then, what will be the approximate value of thrust at cruise.
Subsonic non afterburning engine has takeoff thrust of 8000 Newton and is operating with BPR of 1.2 then, what will be the approximate value of thrust at cruise. Correct Answer 2001.5 unit
Given, Thrust T1 = 8000N, BPR = 1.2 Now, thrust at cruise T = 0.60 * T10.9 * e (0.02*BPR) = 0.60 * (8000)0.9 * e (0.02*1.2) = 0.60*3256.724*1.024 = 2001.49 = 2001.5 unit.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025