If for a given fuselage Stop=10m2, Aside=14m2, L = 10m then, find the ratio of wetted area to the volume of fuselage.

If for a given fuselage Stop=10m2, Aside=14m2, L = 10m then, find the ratio of wetted area to the volume of fuselage. Correct Answer 3.42 per m

Given, Stop=10m2, Aside=14m2, L = 10m. Now ratio of wetted area Aw and volume V is given by, Aw/V = 2*L*(Stop + Aside) / (Stop*Aside) Aw/V = 2*10*(10+14) / (10*14) = 20*24/140 = 3.42 per m.

Related Questions

To reduce fuselage wetted area we can ___________