If a fuselage has length of 12m and area when viewed from top and side are 4m2 and 8m2 respectively. Find the approximate value of volume.

If a fuselage has length of 12m and area when viewed from top and side are 4m2 and 8m2 respectively. Find the approximate value of volume. Correct Answer 2.26m3

given, Stop = 4m2, Aside = 8m2, L = 12m Now, internal volume V is given by, V = 3.4*(Stop*Aside/4L) = 3.4*(4*8/4*12) = 3.4*32/48 = 2.26m3.

Related Questions