If Cvt = 0.05 then, find the vertical tail area. Given wing span b is 2m, wing area S=10m2 and tail moment arm Lvt=1m.
If Cvt = 0.05 then, find the vertical tail area. Given wing span b is 2m, wing area S=10m2 and tail moment arm Lvt=1m. Correct Answer 1m2
Given, Cvt=0.05, b = 2m and wing area S=10m2. Tail moment arm Lvt is directly given so Lvt=1m. Now, tail area Svt is given by, Svt = Cvt*b*S/Lvt = 0.05*2*10/1 = 1m2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025