For a slab size 3.5 × 4.5 m subjected to live load 4.5 kN/m2 and effective thickness as 150 mm, determine the short span moment when edges of slab are simply supported and corners are not held down and moment coefficients for short span and long span are 0.0912 and 0.0558. Use M30 concrete and Fe15 steel.
For a slab size 3.5 × 4.5 m subjected to live load 4.5 kN/m2 and effective thickness as 150 mm, determine the short span moment when edges of slab are simply supported and corners are not held down and moment coefficients for short span and long span are 0.0912 and 0.0558. Use M30 concrete and Fe15 steel. Correct Answer 15 kNm/m
Concepts:
When the comers of a slab are prevented from lifting, the maximum bending moments per unit width in a slab are given as:
Mx = αx w lx2
My = αy w lx2
Where
Lx is shorter span and ly is the longer span
Mx and My are moments spanning lx and Ly respectively
αx and αy are short and long span coefficients respectively.
W is total design load per unit area
Calculation:
Given: lx = 3.5 m and ly = 4.5; WL = 4.5 kN/m2, αx = 0.0912 and αy = 0.0558
Dead Weight of Structure per unit area,
Wd = unit weight of concrete × thickness of slab
Or
Wd = 25 × 0.15 = 3.75 kN/m2
Design Load = 1.5(DL + LL)
W = 1.5 × (3.75 + 4.5) = 12.375 kN/m2
Short Span Moment, Mx
Mx = 0.0912 × 12.375 × 3.52 = 13. 8 kNm/m ≈ 15 kNm/m