Determine wing loading for civil aircraft if lift-off speed is 80m/s and maximum lift coefficient is 2.8.

Determine wing loading for civil aircraft if lift-off speed is 80m/s and maximum lift coefficient is 2.8. Correct Answer 9071.07

Given, a civil aircraft. Lift off speed V1 = 80m/s, maximum lift coefficient CL=2.8. Wing loading is given by, W/S = 0.5*ρ*V2*CL Where, V = V1/1.1 = 80/1.1=72.72m/s Hence, wing loading is given by, W/S = 0.5*ρ*V2*CL W/S = 0.5*1.225*72.722*2.8 = 9071.07.

Related Questions

A subsonic aircraft has unswept wing which has maximum lift coefficient of 1.4. Now, consider wing is provided sweep of 25° at quarter chord point. Now, determine the change in maximum lift coefficient due to the provision of sweep.