A subsonic aircraft has unswept wing which has maximum lift coefficient of 1.4. Now, consider wing is provided sweep of 25° at quarter chord point. Now, determine the change in maximum lift coefficient due to the provision of sweep.
A subsonic aircraft has unswept wing which has maximum lift coefficient of 1.4. Now, consider wing is provided sweep of 25° at quarter chord point. Now, determine the change in maximum lift coefficient due to the provision of sweep. Correct Answer Maximum Lift coefficient will be reduced by 0.2580 amount
Given, unswept maximum lift coefficient CL1 = 1.4 Now, sweep of 25° is provided at quarter chord point. Hence sweep angle at quarter chord s = 25° Maximum lift coefficient CL2 = CL1*0.9*cos (a) = 1.4*0.9*cos (25°) = 1.1419. Now, change in maximum lift coefficient = CL2 – CL1 = 1.1419 – 1.4 = -0.2580. Hence, by implementing the sweep of 25° maximum lift coefficient is reduced by 0.2508 unit.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025