A twin turboprop engine is flying with 120m/s. Wing of the aircraft has span of 2m and lift co-efficient as 0.15 with aspect ratio as 9.2. Find the lift produced by the wing.
A twin turboprop engine is flying with 120m/s. Wing of the aircraft has span of 2m and lift co-efficient as 0.15 with aspect ratio as 9.2. Find the lift produced by the wing. Correct Answer 574.18 N
Given, a twin turboprop Velocity V = 120m/s, CL = 0.15, Aspect ratio = 9.2, span b=2m Aspect ratio = b*b/S 9.2 = 2*2/s S = 0.434m2 Now, lift is given by, L = (1/2)*ρ*V2*S*CL = 0.5* 1.225*120*120*0.434*0.15 = 574.18N.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025