An airfoil is operated with flow velocity such that the pressure on upper and lower surface are 30 Pa and 15 Pa respectively. If chord is 1m then, what will be the lift produced by this airfoil?
An airfoil is operated with flow velocity such that the pressure on upper and lower surface are 30 Pa and 15 Pa respectively. If chord is 1m then, what will be the lift produced by this airfoil? Correct Answer 15N
Given, Pressure on upper surface P1 = 30Pa, Pressure on lower surface P2 = 15Pa, chord = 1m. Now lift = (P1- P2)*Chord = (30-15)*1 = 15N.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025