What is the angular velocity of earth given one sidereal day of earth is 23 hours 55 minutes and 48 seconds?

What is the angular velocity of earth given one sidereal day of earth is 23 hours 55 minutes and 48 seconds? Correct Answer 7.293 x 10-5 rad/s

Sidereal time = 23*60*60 + 55*60 +48 = 86,148 s Angular velocity = (2π)/Sidereal time = (2π)/86,148 = 7.293 x 10-5 rad/s

Related Questions