What is the density of air at a geopotential altitude of 11 km if the pressure and temperature at that altitude are 22.7 kPa and 216.66 K respectively? Given, density, pressure and temperature at MSL is 1.225 kg/m3, 101325 Pa and 288.16 K respectively.
What is the density of air at a geopotential altitude of 11 km if the pressure and temperature at that altitude are 22.7 kPa and 216.66 K respectively? Given, density, pressure and temperature at MSL is 1.225 kg/m3, 101325 Pa and 288.16 K respectively. Correct Answer 0.365 kg/m3
Given, At MSL, Temperature (T1) = 288.16 K Pressure (p1) = 101325 Pa Density (ρ1) = 1.225 kg/m3 At 11 km, Temperature (T) = 216.66 K Pressure (p) = 22700 Pa Density (ρ) =? From the equation of state, p/p1 = (ρT)/(ρ1/T1) ρ = (pρ1T1)/(p1T) = (22700*1.225*288.16)/(101325*216.66) = 0.365 kg/m3
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025