The temperature gradient for stratosphere is 0.001 K/m. Assuming the temperature at 20 km above MSL is 216.65 K, what is the temperature at 32 km above MSL?
The temperature gradient for stratosphere is 0.001 K/m. Assuming the temperature at 20 km above MSL is 216.65 K, what is the temperature at 32 km above MSL? Correct Answer 250.17 K
Given, Temperature gradient (a) = 0.001 K/m = 1 K/km At point 1, h1 = 20 km, T1 = 216.65 K At point 2, h2 = 32 km, T2 =? T2 = a.(h2 – h1) + T1 = 1*(32-20) + 216.65 = 228.65 K
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025