An ambulance travels 10 miles at a speed of 75 mi,es per hour. How fast must the ambulance travel on the return trip if the round-trip travel time is to be 20 minutes?
An ambulance travels 10 miles at a speed of 75 mi,es per hour. How fast must the ambulance travel on the return trip if the round-trip travel time is to be 20 minutes? Correct Answer 50 mph
Hints : উভয় পথে একই দূরুত্বে যাবে। প্রথমে, সময় = দূরুত্ব / বেগ = 10 / 75 hour = (10× 60) / 75 minute = 8 minute. round trip অর্থাৎ যেতে আসতে মোট সময় দরকার 20 minute, 8 minute মিনিট যাওয়ার পথে ব্যয় হলে, আসার সময় = 20 - 8 = 12 minute বেগ = দূরুত্ব / সময় = 10 / 12 mil/min = 10/(12/60) m/hr = 50 m/h
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025